Web Content Display

Położenie Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Waliły gospodaruje we wschodniej części województwa podlaskiego, na terenie gminy Gródek. Od północy Nadleśnictwo Waliły swym zasięgiem terytorialnym graniczy z Nadleśnictwem Krynki. Na wschodzie dochodzi do granicy Państwa.

Od południa i południowego zachodu graniczy z Nadleśnictwem Żednia. Północno-zachodnia część nadleśnictwa graniczy z Nadleśnictwem Supraśl. Powierzchnia ogólna nadleśnictwa wynosi 15 830,01 ha, w tym powierzchnia leśna 15 035,18 ha.

Siedziba Nadleśnictwa Waliły mieści się w Waliłach Stacji przy ul. Białostockiej 3 (ok. 35 km od Białegostoku).


Zobacz pełną mapę

Lasy Nadleśnictwa Waliły, jak wszystkie lasy państwowe w Polsce, są ogólnodostępne. Każdy miłośnik przyrody znajdzie w naszych lasach coś dla siebie. W okresie letnio - jesiennym znajdziemy całe bogactwo jadalnych płodów runa leśnego, takich jak grzyby, jagody, maliny. W tym celu możemy zatrzymać się na parkingu leśnym znajdującym się w leśnictwie Smolarnia przy drodze krajowej nr 65.

Miłośnicy spacerów, jazdy rowerowej i konnej znajdą liczne szlaki turystyczne prowadzone malowniczymi drogami leśnymi.

Historycznie teren Nadleśnictwa mocno związany jest z powstaniem styczniowym (1863r.), ponieważ tu właśnie odbyła się największa w okolicy Białegostoku bitwa powstańcza nazwana później bitwą pod Waliłami. Obecnie miejsce to upamiętnia mogiła powstańcza.

Materiały do pobrania