Asset Publisher Asset Publisher

XII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

XII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej rozpoczęły się w sobotę 8 września zawodami w strzelectwie myśliwskim na strzelnicy w Karakulach, gdzie myśliwi rywalizowali o miano najlepszego strzelca. Następnym punktem imprezy było VII Międzynarodowe Seminarium Naukowe „Łowiectwo czy myślistwo”.

Przed rozpoczęciem części referatowej Zastępca Dyrektora ds. ekonomicznych w Białymstoku Dawid Iwaniuk wręczył Pani Alicji Milewskiej, dziennikarce i  prezes Podlaskiego Klubu Dian honorową nagrodę, czyli Kordelas Leśnika Polskiego za szczególne zasługi dla rozwoju Lasów Państwowych oraz gospodarki łowieckiej i leśnej. Kordelas Leśnika Polskiego to najwyższe wyróżnienie nadawane przede wszystkim pracownikom Służby Leśnej. Może być także przyznany osobom spoza leśników w dowód ich szczególnych zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej. Kordelas jest białą bronią honorową i paradną Leśnika Polskiego i nawiązuje do tradycji paradnego ubioru pracowników Lasów Państwowych w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Referaty wygłosili: Marek Krzemień - „Diana Łowiectwo czy myślistwo” w imieniu prof. Adrzeja Tomka, prof. Roman Dziedzic – „Gospodarka łowiecka a szkody w lasach od jeleniowatych”, nadleśniczy Nadleśnictwa Waliły Krzysztof Bozik  - „Selekcja jelenia szlachetnego w okręgu Białystok w latach 2010 - 2018”, Autanas Valincjus – „Zasady selekcji jelenia szlachetnego na Litwie”, Marek Krzemień – „Patroni myśliwych i leśników”, na zakończenie został wyświetlony film ze zdjęć Puszczy Knyszyńskiej autorstwa Andrzeja Kudlewskiego.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, leśnicy, myśliwi, naukowcy,  samorządowcy, pracownicy oświaty, służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy. Przedstawione zagadnienia dotyczyły spraw, które budzą wiele emocji i niekiedy są sprzeczne z tym, co uważane jest obecnie za słuszne. Dyskusje toczące się w trakcie seminarium jak również w kuluarach,  świadczyły o potrzebie organizowania takich spotkań oraz rozmawiania o problemach, które dotyczą nie tylko środowiska leśników i myśliwych lecz każdego z nas.

 Niedzielne uroczystości  tradycyjnie rozpoczęły się nabożeństwem w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców. Kościół, z unikalnym w skali kraju ołtarzem i wystrojem wykonanym z poroży jeleniowatych oraz ołtarzem przedstawiającym św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych, podkreślał myśliwski i leśny charakter uroczystości.

Od godzin porannych nad Zalewem Czapielówka gromadzili się zawodnicy startujący w I Biegu Hubertusa. Głównym organizatorem tej imprezy towarzyszącej była Grupa Biegowa-Czarna Białostocka, wraz z Gminą Czarna Białostocka i Nadleśnictwem Czarna Białostocka. Zawodnicy rywalizowali na dystansie głównym czyli 10 kilometrów, a dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbył się bieg rodzinny na dystansie 1918 metrów. Tradycyjnie, jak co roku odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, gdzie można było skosztować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: bigos myśliwski, potrawy z ziemniaków i leśne rarytasy. Na scenie odbywały się koncerty, zespołu "Hubertus", Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mirosława Leśniczaka,  grupy "Belcanto", zespołów "I o to chodzi" oraz "Trans” i Trio Akordeonowego "Akord”. Zwieńczeniem występów był koncert zespołu „Victoria”

Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej oraz Waliły i  Łomża wystawiły namioty edukacyjne  gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę w dziedzinie leśnictwa, uczestniczyć w konkursach i zabawach o tematyce promującej drewno jako surowiec całkowicie odnawialny. Sporą atrakcją była prezentacja kilku „leśników z pasją” z Nadleśnictwa Knyszyn i Czarna Białostocka. Pirografia, florystyka, ceramika i rzeźbiarstwo to niektóre pasje którymi nasi leśnicy zajmują się w czasie wolnym. Dodatkowo Nadleśnictwo Łomża i firma Davis&Kryjan-Gardens wystawiły stoiska, gdzie można było kupić sadzonki drzew i krzewów, jak również uzyskać fachowe porady dotyczące sadzenia, wymagań i komponowania roślin na działce lub przydomowym ogrodzie

      Coroczne Spotkania Hubertowskie  przyjęły sobie za cel przybliżanie społeczeństwu tradycji i kultury łowieckiej oraz leśnej, wywodzącej się jeszcze z czasów królewskich. Pokaźna liczba przybyłych gości zarówno okolicznych mieszkańców jak i osób z terenu całego kraju i z zagranicy nadała temu wydarzeniu charakter nie tylko regionalny. Możemy śmiało stwierdzić, że takie spotkania są doskonałym sposobem na przybliżenie tematów związanych z lasem w sposób który zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Mamy nadzieję że Spotkania Hubertowskie już na zawsze wpiszą się w tradycję miasta Czarna Białostocka, a Wy co roku będziecie nas motywować do dalszych działań i zaszczycać swoją obecnością!

Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku.

Tekst: Wojciech Rudnik
Zdjęcia: Małgorzata Zbyryt